Istniejące już technologie umożliwiają budowę bezzałogowych stacji, serwisujących orbitujące wokół Ziemi satelity – uważają amerykańscy eksperci. Bezzałogowe stacje są pożądane zarówno z punktu widzenia ekonomii, jak i bezpieczeństwa na Ziemi.

Nowa technologia uruchomiona przez Airbus Defence and Space pozwoli na transmisję danych z satelitów, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i pojazdów latających z prędkością 1,8 Gb/s. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w konwencji partnerstwa publiczno-prywatnego z ESA i Komisją Europejską.

Przy wielu polskich uczelniach działają studenckie sekcje i koła związane z eksploracją kosmosu: np. do European Rover Challenge 2016, gdzie konkurują łaziki marsjańskie, zgłosiły się zespoły z 16 politechnik i uniwersytetów w Polsce.

Rok 2017 rozpoczął się dla polskich podmiotów z sektora kosmicznego bardzo pozytywnie - 12. stycznia zostało podpisane porozumienie między Rządem Polski a ESA o przedłużeniu okresu przejściowego. Chociaż zapowiedzi prolongaty do końca 2019 r. padały już od początku grudnia 2016 r. moment podpisania porozumienia był też okazją do zaprezentowania przez Minister Jadwigę Emilewicz polskiej strategii kosmicznej, a dyrektor generalny ESA Johan Woerner przedstawił wizje Agencji dalszego rozwoju sektora europejskiego - projekt Space 4.0. 

Platforma Earth Observation Cloud, gromadząca i analizująca dane satelitarne, jest dostępna dla klientów od 7 października tego roku. Rozwiązanie stworzyło konsorcjum trzech firm: polskich CloudFerro Sp. z o.o. i Creotech Instruments S.A. oraz niemieckiej Brockmann Consult.

Trójwymiarowy druk staje się ważnym narzędziem w kosmicznym przemyśle. Technologia ta sprawdza się na Ziemi a jego potencjał w projektach kosmicznych wciąż rośnie.

Rządowa strategia rozwoju sektora kosmicznego, wynikająca z rady ministerialnej ESA decyzja o podniesieniu składki do Agencji, międzynarodowe spotkania, konkursy – miniony rok był bogaty w wydarzenia dotyczące sektora kosmicznego. Z siedziby ESA natomiast dochodzą sygnały odnośnie ambitnych wizji – utworzenia kopalń na asteroidach czy bazy na Księżycu czy zwiększenie finansowania dla ExoMars.

O wykorzystaniu technologii kosmicznej w innych sektorach oraz o tym jak ratuje ona życie i ułatwia prace opowiada dr Jakub Ryzenko z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk - zachęcamy do obejrzenia filmu.

Przestrzeń kosmiczna, jako źródło szans i możliwości, wysokie zaufanie do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz innych agencji kosmicznych, potrzeba zaangażowania obywateli w działania w sektorze kosmicznym – m.in. na to zwracali uwagę uczestnicy ogólnoeuropejskiej debaty społecznej ESA. Opinie jednak były podzielone w kwestii wykorzystywania zasobów kosmicznych oraz zastosowań wojskowych.

13 grudnia 2016 r. w PARP odbył się organizowany cyklicznie briefing delegetów do rad i komitetów ESA dla przedsiębiorstw.

Bezobsługowe, zautomatyzowane laboratorium analityczne może trafić do zwykłych przychodni, obniżając koszty diagnostyki.

GSA (European Global Navigation Satellite Systems Agency), agencja Unii Europejskiej nadzorująca programy nawigacji satelitarnej, opublikowała pierwszy raport analizujący technologię odbiorników nawigacji satelitarnej (GNSS). Dokument opisuje dotychczasową ewolucję tej technologii i prognozuje jej przebieg w ciągu najbliższych kilku lat.

Podczas październikowej wizyty delegacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na której czele stał Wicepremier Jarosław Gowin,  

Dobiegł końca I Europejski Kongres Robotyczny (European Robotics Congress), który odbył się w dniach 10–13 września 2016 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce, niedaleko Rzeszowa.

JUpiter ICy moons Explorer (JUICE) to pierwsza z trzech dużych misji naukowych przygotowywanych lub planowanych obecnie przez Europejską Agencję Kosmiczną. W pracach nad JUICE biorą udział przedsiębiorstwa i naukowcy z Polski.

Amerykańska firma HawkEye 360 planuje umieszczenie na niskiej orbicie konstelacji satelitów, które umożliwią precyzyjne mapowanie sygnałów radiowych.

Obserwacja najjaśniejszych obiektów we Wszechświecie – kwazarów – pomaga w nawigowaniu lecącą w kierunku Marsa sondą ExoMars i pozwola na uzyskanie bardzo wysokiej precyzji lotu sondy. Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała w lipcu 2016 r., że rozpoczęła obserwacje kwazara P1514-24, które pozwolą na dokładne lokalizowanie położenia sondy.

Paryskie lotnisko Charles de Gaulle uruchomiło system wspomagający podejście do lądowania LPV-200, bazujący na wskazaniach satelitarnych EGNOS, czyli pochodzących z europejskich satelitów geostacjonarnych.

Jednym z priorytetów Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej jest walka z kosmicznymi śmieciami. Projekt polskiego przedsiębiorstwa SKA Polska może pomóc rozwiązać ten problem.

Eurisy to międzynarodowa organizacja non-profit skupiająca agencje rządowe oraz kosmiczne z Europy, w tym z Polski. Dziś na swojej stronie opublikowała rekomendacje dla Polski związane z rozwojem wykorzystania technologii satelitarnych oraz podsumowaniem Forum Użytkowników.

Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczęła nową inicjatywę, której celem jest propagowanie możliwości wykorzystania technologii kosmicznych w transporcie kolejowym. Dzięki temu kolej ma stać się nie tylko lepiej zarządzana, ale też bardziej konkurencyjna i co najważniejsze - bezpieczniejsza.

W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego NASA i przedsiębiorstwa Astrobotic Technology powstało rozwiązanie, które może obniżyć koszt transportu kosmicznego.

Już dziś na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie rozpoczął się Tydzień Technologii Kosmicznych, który potrwa do 21 czerwca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, jako organizator, zaplanowała serię wydarzeń biznesowych i promocyjnych związanych z polskim sektorem kosmicznym. Eksponaty prezentowane w Pawilonie Polski nawiązywać będą do tematu przewodniego wystawy: „Wyżywienie planety, energia dla życia".

W dniu 20 kwietnia 2015 r. w Warszawie odbyło się trzecie z cyklu spotkań skierowanych do przedstawicieli administracji publicznej, poświęcone prezentacji najważniejszych zagadnień związanych z wykorzystaniem istotnych dla administracji i polskiej gospodarki rozwiązań z zakresu sektora kosmicznego, technologii kosmicznych i technik satelitarnych.

Czujnik monitorujący nawodnienie roślin był pierwotnie przeznaczony dla astronautów. Okazało się jednak, że może znaleźć zastosowanie również w tradycyjnym rolnictwie. Aby zmniejszyć wagę ładunku, za którego każdy kilogram trzeba płacić, uczestnicy misji kosmicznych sami hodują rośliny przeznaczone do jedzenia. Ale czas astronautów jest tak cenny, że nie może być marnotrawiony na doglądanie upraw. Dlatego w pierwszej dekadzie XXI w. NASA we współpracy z Hansem Seelingiem, wówczas doktorantem na Uniwersytecie Kolorado w Boulder, opracowała czujnik informujący o niedoborach wody w liściach roślin hodowanych w przestrzeni kosmicznej.

27 marca o godzinie 22:46 CET w pobliżu Kourou w Gujanie Francuskiej rozpoczęła się operacja wyniesienia na orbitę dwóch nowych satelitów europejskiego programu nawigacji satelitarnej Galileo. Operacja wyniesienia odbyła się zgodnie z planem, tym samym dołączyły one do sześciu satelitów, które już znajdowały się na orbicie.