Zdalne i sprawne wykrywanie życia w atmosferze Marsa to nowe, zastosowanie systemów laserowych typu LIDAR i jednocześnie znakomity przykład tego, jakie korzyści może przynieść odpowiednio przeprowadzony transfer technologii.

 

Program Cosmic Vision to realizowany aktualnie plan misji naukowych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) na lata 2015-2025. Część objętych programem misji jest już w fazie implementacji – w tym: JUICE, Solar Orbiter, Euclid i Cheops. Pozostałe mają się dopiero rozpocząć lub są w fazie planowania wyboru.

Hackathony na całym świecie cieszą się coraz większą popularnością. Są organizowane przez miasta, w celu rozwiązania problemów urbanistycznych, korporacje międzynarodowe, organizacje pożytku publicznego. Są też hackatony kosmiczne, gdzie wcale nie wiedza z zakresu astronomii zapewnia nagordę. Realizację z kosmicznych hackathonów, które odbyły się w 2016 r., oraz informacje o przyszłych można obejrzeć w krótkim filmie "Kosmiczne hackathony"

 

Skąd biorą się sukcesy polskich zespołów projektujących łaziki marsjańskie? Czy polski przemysł może skorzystać na tych sukcesach? W dniach 10-12 września 2016 r. w czasie European Rover Challenge rozmawiano o tym w Jasionce koło Rzeszowa.

19 października na orbitę Marsa weszła sonda ExoMars Trace Gas Orbiter, a w stronę powierzchni planety poleciał dołączony do niej lądownik Schiaparelli. W tym rosyjsko-europejskim programie ważny udział miały zespoły polskich specjalistów.

Na terenie nazy Modular Analog Research Station (MARS) w Turzy w woj. małopolskim zakończono pod koniec sierpnia 2016 roku pierwszą, dwutygodniową testową symulowaną misję kosmiczną. Teraz twórcy bazy chcą z niej uczynić laboratorium, z którego usług korzystałyby zewnętrzne podmioty.

15 września 2016 roku na orbitę wyniesiony został moduł orbitalny Tiangong-2 a wraz z nim POLAR – detektor kosmicznych błysków gamma. Powstał on przy udziale polskich ekspertów z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Dzięki temu urządzeniu zrealizowane zostaną eksperymenty, których celem jest zrozumienie źródeł błysków.

Rosetta, sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej, skończyła swą trwającą dwanaście lat misję kontrolowanym uderzeniem w kometę 67P Czuriumow-Gierasimienko.

Kolejne sukcesy młodych polskich konstruktorów: drużyny uniwersyteckie z Gdańska i Warszawy znalazły się na podium w lipcowych zawodach łazików University Rover Challenge w Wielkiej Brytanii.

Obserwacje prowadzone z pomocą kosmicznych teleskopów umieszczonych na satelitach ESA (XMM-Newton) i NASA (NuSTAR) pozwoliły stwierdzić, że tzw. dysk akrecyjny wokół czarnej dziury powoduje powstawanie „wiru grawitacyjnego”.

Od początku lipca 2016 roku dane niemalże w czasie rzeczywistym z monitorującego morza i oceany satelity meteorologicznego Jason-3 udostępniono użytkownikom na całym świecie.

Rozpoczęła się budowa bazy, służącej do treningu astronautów przed załogowymi misjami na Księżyc i Marsa.

Światowe Dni Młodzieży to okazja do zaprezentowania potencjału naukowego i technologicznego Polski. Dlatego też w Krakowie powstał Polski Pawilon.

Polacy przodują w międzynarodowych konkursach na innowacyjne pomysły biznesowe związane z podbojem kosmosu.

Program Copernicus to rodzina, która rośnie a Obserwacja Ziemi to wciąż nie w pełni wykorzystany potencjał.

 

Miasteczko na księżycu zbudowane przez roboty i łaziki to szokujący pomysł. Wcale nie jest on jednak nowy, bo pierwsze ślady obrazu miasteczka na innej planecie pojawiły się już w I połowie XX wieku, gdy nawet wizja satelity nie miała przesłanek w rzeczywistości.

14 marca 2016 r. w kosmos została wystrzelona rakieta z orbiterem i prototypem lądownika marsjańskiego. Tym samym miał miejsce kolejny milowy krok w badaniach kosmicznych i punkt kulminacyjny pierwszej części misji ExoMars.

Polscy studenci podbijają kosmos i to dosłownie! W 2012 roku pierwszy polski satelita studencki trafił na orbitę! Później dołączyły dwa kolejne zbudowane przez zespół ekspertów z Centrum Badań Kosmicznych (CBK) PAN. Obecnie studenci zrzeszeni w Studenckim Kole Astronautycznym Politechniki Warszawskiej intensywnie pracują nad kolejnym, czwartym już satelitą. Sektor kosmiczny jest dobrym obszarem rozwoju zarówno firm, start –upów jak i kół studenckich.

Projekt studenckiego satelity PW-Sat2 otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na pokrycie kosztów związanych z wyniesieniem satelity w kosmos, dzięki czemu będzie możliwe, że PW-SAT2 zostanie czwartym polskim satelitą w kosmosie.

W dniu 4 grudnia 2015 r. odbyła się Gala Finałowa polskiej edycji konkursu Galileo Masters (European Satellite Navigation Competition). Wydarzenie poprzedzone zostało debatą o rozwoju technologii kosmicznych w Polsce, Europie i Chinach.

 

Kolejne misje, kolejne sondy i kolejne planety! Choć pozycję lidera w dziedzinie kosmicznej eksploracji nadal zajmuje NASA, jej odpowiednik ze Starego Kontynentu też ma się czym pochwalić. Europejska Agencja Kosmiczna pomimo dotychczasowych sukcesów nie zamierza spocząć na laurach i planuje kolejne wielkie projekty. Czego zatem możemy się spodziewać?

20 października w Berlinie ogłoszono wyniki dwóch europejskich konkursów: Galileo Masters i Copernicus Masters, organizowanych we współpracy m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną, Komisją Europejską i Niemiecką Agencją Kosmiczną DLR.

W dniach 5-6 września 2015 r. w Podzamczu Chęcińskim odbyły się dwudniowe zawody łazików marsjańskich. 24 drużyn z całego świata, w tym 12 zespołów z Polski rywalizowało podczas European Rover Challenge – największego wydarzenia robotyczno – kosmicznego w Europie, którego Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości była partnerem.

Zakończył się etap zgłoszeń do konkursu Galileo Masters 2015. Polska edycja okazała się najpopularniejszą spośród wszystkich dwudziestu czterech edycji na świecie!

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Pensylwania odkryli, że seniorzy starają się unikać emocjonalnej i fizycznej zależności od tak zwanych robotów towarzyszących. Urządzenia tego typu wchodzą ze swoimi użytkownikami w interakcję (na przykład podczas grania w gry czy w trakcie oglądania filmu), zapewniając im w ten sposób rodzaj emocjonalnego wsparcia.

Magnetary to nietypowa forma gwiazd neutronowych. Powstają z gigantycznych ciał niebieskich wskutek wybuchu supernowej, podczas którego duża część materii gwiazdy ucieka w przestrzeń kosmiczną. Poznanie ich właściwości oraz okoliczności formowania się wciąż stanowią dla naukowców wyzwanie.