Niebawem Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) udostępni internautom zestaw narzędzi ułatwiających śledzenie obiektów kosmicznych bliskich Ziemi (NEO) – asteroidach, meteoroidach, kometach, których wokółsłoneczne orbity mogą, potencjalnie, przeciąć się z naszą.

Asseco Poland S.A. to największe polskie przedsiębiorstwo informatyczne notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Podczas gdy coraz częściej się mówi o finansowaniu programów NASA podczas prezydentury Donalda Trumpa warto podsumować jakie plany agencja miała w ostatnim kwartale 2016 r.

Dzięki polskim instrumentom – czujnikom podczerwieni wyprodukowanym przez firmę Vigo System S.A. znajdującym się na pokładzie amerykańskiego łazika Curiosity – naukowcy badający Marsa odkryli tam metan.

Przedsiębiorstwo JAKUSZ sp. z o.o. z Kościerzyny (woj. pomorskie) jest jednym z trzech przedsiębiorstw na świecie, które testuje swoje kontenery przeznaczone do przewożenia ładunków wybuchowych a nie jedynie przeprowadza symulacje. Zdobywane w obronności doświadczenie i wiedze spółka wykorzystuje w sektorze kosmicznym m.in. przy wytwarzania nadtlenku wodoru.

Francusko-włoski koncert Thales Alenia Space w Belfaście, Irlandia Północnej w IV kwartale 2016 r. otworzył fabrykę, w której, do końca 2018 roku 350 osób znajdzie zatrudnienie.

Ponad 17 tys. osób odwiedziło wydarzenie o nazwie Slush zorganizowane w Helsinkach z myślą o start-upach i inwestorach zainteresowanych nowymi technologiami. Impreza odbyła się na przełomie listopada i grudnia. Kolejna edycja jest planowana na 30 listopada 2017r.

Norwegia i Finlandia są w podobnej sytuacji, jak Polska – trwają tam obecnie starania aby otworzyć ESA Business Incubation Center. Dlatego też wydarzenie odbyło się w partnerstwie z Europejską Agencją Kosmiczną. Event odwiedzili przedstawiciele 2,3 tys. młodych firm, ponad tysiąc potencjalnych inwestorów i sześciuset dziennikarzy. Na sześciu scenach odbywały się prezentacje – na jednej w postaci tzw. pitchingu swoje projekty przedstawiały start-upy. Na pozostałych swoimi doświadczeniami dzielili się związani z nowymi technologiami eksperci. Goście mogli posłuchać np. współzałożyciela znanego serwisu rozpoznającego utwory muzyczne Shazam, czy Arielle Zuckerberg współpracującej z Venture Capital Kleiner Perkins Claufield & Byers z Doliny Krzemowej.

Wydarzenie obejmował także rekrutację specjalistów, która prowadzona była na dwa sposoby – za pomocą spontanicznych rozmów w czasie Recruiting Day i przez serwis Slush Jobs. Ważnym elementem w rozwoju wielu młodych firm z sektora IT są technologie kosmiczne – np. system nawigacyjny Galileo czy przesyłające różnorodne dane o Ziemi satelity z programu Copernicus. Satelitarne dane można wykorzystać bowiem na różnorodne sposoby – badania klimatu, czy działania na morzu to tylko przykłady z całej gamy potencjalnych zastosowań (proponuję odnośnik do tekstu a aplikacjach). Swoje stoisko w Helsinkach miała więc Europejska Agencja Kosmiczna, która aktywnie wspiera młode firmy przez swoją sieć inkubatorów ESA BIC (Business Incubation Center).„Wsparliśmy już ponad 430 firm w naszych 16 inkubatorach w 13 krajach wprowadzających technologie kosmiczne i dane satelitarne do codziennego użycia na Ziemi i możemy wspomagać przedsiębiorców w przemianie ich pomysłów w odnoszące sukcesy europejskie firmy” - mówił reprezentujący ESA Frank Salzgeber.

 

Więcej informacji:

www.slush.org

Środki na zakup aparatury naukowej, projekty prowadzone przez specjalistów, czy ochronę własności intelektualnej – to przykłady pomocy oferowanej przedsiębiorcom w programach m.in. Narodowego Centrum Nauki (NCN) i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Polsce już niedługo ma szansę powstać jeden z inkubatorów przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC). Do Polskiej Agencji Kosmicznej wpłynęły cztery oferty z proponowanymi lokalizacjami w Gdańsku i Krakowie, Świerku, Jasionce oraz w Warszawie i Wrocławiu.

W ramach rządowego programu Start in Poland, Polski Fundusz Rozwoju (PFR) tworzy platformę inwestycji kapitałowych w innowacyjne firmy, które znajdują się na wczesnym etapie rozwoju. Według PFR to największa tego rodzaju platforma w Europie Środkowo-Wschodniej. Podmiot inwestycyjny PFR Ventures będzie zarządzała funduszami typu venture capital (VC) o łącznej wartości 2.8 mld zł. Z wykorzystaniem funduszy unijnych powstało kilka funduszy inwestycyjnych. Trzy z nich to Starter FIZ, Biznest FIZ, i KOFFI FIZ.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła kolejny nabór wniosków w ramach programu Innovation Triangle Initiative. Z ITI można pozyskiwać fundusze, wsparcie techniczne ekspertów ESA, a także za jego pośrednictwem wyszukiwać partnerów biznesowych.

W efekcie prac Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Kosmicznej oraz negocjacji, które miały miejsce podczas Rady Ministerialnej ESA 1-2 grudnia br. Polska zwiększa o 25%. składkę na opcjonalne programy kosmiczne.

Miniaturowa ładowarka do elektrycznych samochodów, metoda pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery czy system kontroli wież wiertniczych – to przykłady technologii przeniesionych z sektora kosmicznego na Ziemię. Transfer ten wspiera również Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Przed końcem 2018 roku koncern Airbus Defence and Space planuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przyłączyć moduł Bartolomeo, oferujący przestrzeń do wynajęcia. Pod koniec września tego roku konsorcjum podpisało umowę z pierwszym klientem na tę usługę. Jest nim australijskie przedsiębiorstwo Neumann Space.

29 listopada 2016 r. po serii prezentacji i pytań od polskich ekspertów wybrano zwycięsów polskiej edycji konkursu Galileo Masters 2016 r.

POSITION to skrót od POlish Support to Innovation and Technology IncubatiON (Polskie Wsparcie dla Inkubacji Innowacyjności i Technologii).

Podzespoły dla marsjańskiego robota, czy silniki do satelitów – to tylko niektóre przykłady wytworów greckiego przemysłu kosmicznego. Jest on młody, ale ma już sporo do zaoferowania i stale się rozwija.

Właśnie mija rocznica 4 lat członkowski Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. 19 listopada 2012 r. został podpisany traktat stowarzyszeniowy między Polską a Europejską Agencją Kosmiczną. Czy coś się zmieniło przez te cztery lata dla Polski?

Wrocławski start-up SatRevolution S.A. pracuje nad komercyjnym satelitą. „Światowid”, który ma zostać umieszczony na orbicie Ziemi na początku 2018 r.

Wzrost aktywności Polski w obszarze eksploatacji kosmosu oraz zobowiązania międzynarodowe – to podstawowe przesłanki, które sprawiają, że staje się koniecznością wprowadzenie nowych regulacji w polskim prawie. Koniecznością staje się więc ustawa o Krajowym Rejestrze Obiektów Kosmicznych.

Rozwijający się polski sektor kosmiczny może dostarczać nowoczesne technologie w zastosowaniach na rzecz obronności państwa.

Przetargi ESA, czy też Polish Industry Incentive Scheme, oraz wsparcie krajowych agencji – to najczęściej wykorzystywane przez polskie przedsiębiorstwa sektora kosmicznego źródła finansowania działalności. Ale coraz intensywniej polski biznes pozyskuje także zlecenia i zamówienia czysto komercyjne, na przykłady z zagranicy pokazują, że można również znaleźć prywatnych inwestorów szukających potencjału w podmiotach z tego sektora.

Sposób łączenia satelitów na orbicie czy mechanizm marsjańskiego lądownika to tylko niektóre z przykładów prac uhonorowanych Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2016. Spośród 60 laureatów aż 8 przedsiębiorstw i 1 instytut badawczy funkcjonuje w sektorze kosmicznym.

W ramach programu „Zaawansowanych badań nad systemami telekomunikacyjnymi” (Advanced Research in Telecommunications Systems – ARTES) Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wspólnie z operatorem satelitarnym Avanti Communication rozpoczęła pięcioletni projekt o nazwie „Każde dziecko online” (Every Child Online, ECO).

Do 21 października 2016 r. (piątek) trwały konsultacje społeczne założeń Polskiej Strategii Kosmicznej. DG GROW (Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP) jeszcze w czerwcu br. opublikowała dokument, mający stanowić punkt wyjścia do dyskusji państw członkowskich nad polityką kosmiczną UE.

Stworzenie aplikacji o działalności Europejskiej Agencji Kosmicznej – takie założenie miał konkurs ESA Intouch. Wygrał go polski zespół programistyczny Emilus IT Solutions.