Niebawem Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) udostępni internautom zestaw narzędzi ułatwiających śledzenie obiektów kosmicznych bliskich Ziemi (NEO) – asteroidach, meteoroidach, kometach, których wokółsłoneczne orbity mogą, potencjalnie, przeciąć się z naszą.

Asseco Poland S.A. to największe polskie przedsiębiorstwo informatyczne notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Podczas gdy coraz częściej się mówi o finansowaniu programów NASA podczas prezydentury Donalda Trumpa warto podsumować jakie plany agencja miała w ostatnim kwartale 2016 r.

Istniejące już technologie umożliwiają budowę bezzałogowych stacji, serwisujących orbitujące wokół Ziemi satelity – uważają amerykańscy eksperci. Bezzałogowe stacje są pożądane zarówno z punktu widzenia ekonomii, jak i bezpieczeństwa na Ziemi.

Zdalne i sprawne wykrywanie życia w atmosferze Marsa to nowe, zastosowanie systemów laserowych typu LIDAR i jednocześnie znakomity przykład tego, jakie korzyści może przynieść odpowiednio przeprowadzony transfer technologii.

Dzięki polskim instrumentom – czujnikom podczerwieni wyprodukowanym przez firmę Vigo System S.A. znajdującym się na pokładzie amerykańskiego łazika Curiosity – naukowcy badający Marsa odkryli tam metan.

Przedsiębiorstwo JAKUSZ sp. z o.o. z Kościerzyny (woj. pomorskie) jest jednym z trzech przedsiębiorstw na świecie, które testuje swoje kontenery przeznaczone do przewożenia ładunków wybuchowych a nie jedynie przeprowadza symulacje. Zdobywane w obronności doświadczenie i wiedze spółka wykorzystuje w sektorze kosmicznym m.in. przy wytwarzania nadtlenku wodoru.

Francusko-włoski koncert Thales Alenia Space w Belfaście, Irlandia Północnej w IV kwartale 2016 r. otworzył fabrykę, w której, do końca 2018 roku 350 osób znajdzie zatrudnienie.

Nowa technologia uruchomiona przez Airbus Defence and Space pozwoli na transmisję danych z satelitów, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i pojazdów latających z prędkością 1,8 Gb/s. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w konwencji partnerstwa publiczno-prywatnego z ESA i Komisją Europejską.

Przy wielu polskich uczelniach działają studenckie sekcje i koła związane z eksploracją kosmosu: np. do European Rover Challenge 2016, gdzie konkurują łaziki marsjańskie, zgłosiły się zespoły z 16 politechnik i uniwersytetów w Polsce.

Rok 2017 rozpoczął się dla polskich podmiotów z sektora kosmicznego bardzo pozytywnie - 12. stycznia zostało podpisane porozumienie między Rządem Polski a ESA o przedłużeniu okresu przejściowego. Chociaż zapowiedzi prolongaty do końca 2019 r. padały już od początku grudnia 2016 r. moment podpisania porozumienia był też okazją do zaprezentowania przez Minister Jadwigę Emilewicz polskiej strategii kosmicznej, a dyrektor generalny ESA Johan Woerner przedstawił wizje Agencji dalszego rozwoju sektora europejskiego - projekt Space 4.0. 

 

Program Cosmic Vision to realizowany aktualnie plan misji naukowych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) na lata 2015-2025. Część objętych programem misji jest już w fazie implementacji – w tym: JUICE, Solar Orbiter, Euclid i Cheops. Pozostałe mają się dopiero rozpocząć lub są w fazie planowania wyboru.

Platforma Earth Observation Cloud, gromadząca i analizująca dane satelitarne, jest dostępna dla klientów od 7 października tego roku. Rozwiązanie stworzyło konsorcjum trzech firm: polskich CloudFerro Sp. z o.o. i Creotech Instruments S.A. oraz niemieckiej Brockmann Consult.

Ponad 17 tys. osób odwiedziło wydarzenie o nazwie Slush zorganizowane w Helsinkach z myślą o start-upach i inwestorach zainteresowanych nowymi technologiami. Impreza odbyła się na przełomie listopada i grudnia. Kolejna edycja jest planowana na 30 listopada 2017r.

Norwegia i Finlandia są w podobnej sytuacji, jak Polska – trwają tam obecnie starania aby otworzyć ESA Business Incubation Center. Dlatego też wydarzenie odbyło się w partnerstwie z Europejską Agencją Kosmiczną. Event odwiedzili przedstawiciele 2,3 tys. młodych firm, ponad tysiąc potencjalnych inwestorów i sześciuset dziennikarzy. Na sześciu scenach odbywały się prezentacje – na jednej w postaci tzw. pitchingu swoje projekty przedstawiały start-upy. Na pozostałych swoimi doświadczeniami dzielili się związani z nowymi technologiami eksperci. Goście mogli posłuchać np. współzałożyciela znanego serwisu rozpoznającego utwory muzyczne Shazam, czy Arielle Zuckerberg współpracującej z Venture Capital Kleiner Perkins Claufield & Byers z Doliny Krzemowej.

Wydarzenie obejmował także rekrutację specjalistów, która prowadzona była na dwa sposoby – za pomocą spontanicznych rozmów w czasie Recruiting Day i przez serwis Slush Jobs. Ważnym elementem w rozwoju wielu młodych firm z sektora IT są technologie kosmiczne – np. system nawigacyjny Galileo czy przesyłające różnorodne dane o Ziemi satelity z programu Copernicus. Satelitarne dane można wykorzystać bowiem na różnorodne sposoby – badania klimatu, czy działania na morzu to tylko przykłady z całej gamy potencjalnych zastosowań (proponuję odnośnik do tekstu a aplikacjach). Swoje stoisko w Helsinkach miała więc Europejska Agencja Kosmiczna, która aktywnie wspiera młode firmy przez swoją sieć inkubatorów ESA BIC (Business Incubation Center).„Wsparliśmy już ponad 430 firm w naszych 16 inkubatorach w 13 krajach wprowadzających technologie kosmiczne i dane satelitarne do codziennego użycia na Ziemi i możemy wspomagać przedsiębiorców w przemianie ich pomysłów w odnoszące sukcesy europejskie firmy” - mówił reprezentujący ESA Frank Salzgeber.

 

Więcej informacji:

www.slush.org

Trójwymiarowy druk staje się ważnym narzędziem w kosmicznym przemyśle. Technologia ta sprawdza się na Ziemi a jego potencjał w projektach kosmicznych wciąż rośnie.

Rządowa strategia rozwoju sektora kosmicznego, wynikająca z rady ministerialnej ESA decyzja o podniesieniu składki do Agencji, międzynarodowe spotkania, konkursy – miniony rok był bogaty w wydarzenia dotyczące sektora kosmicznego. Z siedziby ESA natomiast dochodzą sygnały odnośnie ambitnych wizji – utworzenia kopalń na asteroidach czy bazy na Księżycu czy zwiększenie finansowania dla ExoMars.

O wykorzystaniu technologii kosmicznej w innych sektorach oraz o tym jak ratuje ona życie i ułatwia prace opowiada dr Jakub Ryzenko z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk - zachęcamy do obejrzenia filmu.

Środki na zakup aparatury naukowej, projekty prowadzone przez specjalistów, czy ochronę własności intelektualnej – to przykłady pomocy oferowanej przedsiębiorcom w programach m.in. Narodowego Centrum Nauki (NCN) i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Przestrzeń kosmiczna, jako źródło szans i możliwości, wysokie zaufanie do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz innych agencji kosmicznych, potrzeba zaangażowania obywateli w działania w sektorze kosmicznym – m.in. na to zwracali uwagę uczestnicy ogólnoeuropejskiej debaty społecznej ESA. Opinie jednak były podzielone w kwestii wykorzystywania zasobów kosmicznych oraz zastosowań wojskowych.

Polsce już niedługo ma szansę powstać jeden z inkubatorów przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC). Do Polskiej Agencji Kosmicznej wpłynęły cztery oferty z proponowanymi lokalizacjami w Gdańsku i Krakowie, Świerku, Jasionce oraz w Warszawie i Wrocławiu.

W ramach rządowego programu Start in Poland, Polski Fundusz Rozwoju (PFR) tworzy platformę inwestycji kapitałowych w innowacyjne firmy, które znajdują się na wczesnym etapie rozwoju. Według PFR to największa tego rodzaju platforma w Europie Środkowo-Wschodniej. Podmiot inwestycyjny PFR Ventures będzie zarządzała funduszami typu venture capital (VC) o łącznej wartości 2.8 mld zł. Z wykorzystaniem funduszy unijnych powstało kilka funduszy inwestycyjnych. Trzy z nich to Starter FIZ, Biznest FIZ, i KOFFI FIZ.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła kolejny nabór wniosków w ramach programu Innovation Triangle Initiative. Z ITI można pozyskiwać fundusze, wsparcie techniczne ekspertów ESA, a także za jego pośrednictwem wyszukiwać partnerów biznesowych.

13 grudnia 2016 r. w PARP odbył się organizowany cyklicznie briefing delegetów do rad i komitetów ESA dla przedsiębiorstw.

W efekcie prac Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Kosmicznej oraz negocjacji, które miały miejsce podczas Rady Ministerialnej ESA 1-2 grudnia br. Polska zwiększa o 25%. składkę na opcjonalne programy kosmiczne.

Miniaturowa ładowarka do elektrycznych samochodów, metoda pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery czy system kontroli wież wiertniczych – to przykłady technologii przeniesionych z sektora kosmicznego na Ziemię. Transfer ten wspiera również Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Przed końcem 2018 roku koncern Airbus Defence and Space planuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przyłączyć moduł Bartolomeo, oferujący przestrzeń do wynajęcia. Pod koniec września tego roku konsorcjum podpisało umowę z pierwszym klientem na tę usługę. Jest nim australijskie przedsiębiorstwo Neumann Space.